Year

2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993 | 1992 | 1991 | 1990 | 1989 | 1988 | 1987 | 1986 | 1983 | 1981 | 1980 | 1978 | 1974 | 1973 | 1972 | 1970 | 1968 | 1966 | 1965 | 1958 | 1950

2015

A Fishy Management / Bjørn Arntsen / 38 minutes
A living Life / Aylin D. Karayazan / 34 minutes
The Third Eye / Unaloam Chanrungmaneekul and Thitiphan Bumrungwong / 1 hour and 4 minutes

2014

52 Summers / Fabio Cunha / 57 minutes
Blind Living / Maja Rosenlund Byriel and Aurora Brekke / 19 minutes
Books with remoulade / Halla Mia / 32 minutes
Light as steam / Leonid Saveliev / 33 minutes
My Home is an Island / Antonio Joao Saraiva / 1 hour and 14 minutes
Of Eagels, Falcons and Hobby Horses / Roger Canals / 54 minutes
Po thi / Eisuke Yanagisawa and Vincenzo Della Ratta / 33 minutes
Rainmakers / Frode Ims / 30 minutes
Remembering Yayayi / Pip Deveson, Fred Myers and Ian Dunlop / 57 minutes
Skin has Eyes and Ears - Audio-visual Ethnography in a Sepik Society / Daniela Vávrová / 1 hour and 23 minutes
Solaris / Pavel Borecky / 25 minutes
Tama Gaun / Frode Storaas and Dipesh Kharel / 1 hour and 37 minutes
The Go-Between - Afar of Ethiopia / Frode Storaas, Rolf Scott and Getachew Kassa / 37 minutes
Under the Palace Wall / David MacDougall / 53 minutes
Women of Muhu Island / Kadriann Kibus / 1 hour
Yesterday a girl - tomorrow a woman / Ingeborg Solvang / 36 minutes

2013

A Letter to Mohamed / Christine Moderbacher / 35 minutes
Darkmoon / Thomas John and 'Ronyk' Floriano Enrique Hernández Cruz / 50 minutes
Dzukija's Bull / Linas Mikuta / 57 minutes
Football from Below - One Season with Genclikspor / Daniel Huhn / 1 hour and 36 minutes
Girls and Other Things / Frode Storaas and Elizabeta Koneska / 30 minutes
Hay Days / Ralph Veraart / 31 minutes
Hip-Hop, my release / Simon Rasing / 22 minutes
Home in Mind / Tami Liberman / 10 minutes
Honey - Huchi / Martin Gruber / 39 minutes
It's more important to be nice / Lisa Snoek / 39 minutes
Life is / Vladimir Perovic / 25 minutes
Liquid Journeys / Liliana Grzybowska / 19 minutes
Lokkol / Fransesco Sincich / 51 minutes
Making Home / Anna Laine / 35 minutes
Man of Nature and Me / Orsolya Veraart / 37 minutes
Memory Objects, Memory Dialogues / Alyssa Grossman and Selena Kimball / 26 minutes
Messages by Music / Cornelia Strasser / 1 hour and 16 minutes
Noise That Brings Money / Konrad Pilot / 41 minutes
O Fisherman, my Old man! / Amaya Sumpsi / 58 minutes
Second Home / Daria Polischuk / 33 minutes
The Future Okavango - Participatory Filmmaking / Martin Gruber, Robert Mukuya and Miguel Sachilulo Hilario / 1 hour and 45 minutes
The Songs of the Persian Gulf / Alireza Ghassemkhan / 52 minutes
This is our land / Rita Azar Svendsen / 36 minutes
Vishneva / Jacob J. Podber / 3 minutes
Wawata Topu  – Mermaids of Timor-­‐Leste / David  Palazón and Enrique Alonson / 33 minutes
Weathering Love / Janis Klimanovs / 17 minutes

2012

Aadesh Baba / Aurore Laurent and Adrian Viel / 1 hour and 17 minutes
African Urban Dreams / Noe Mendelle / 50 minutes
Algorithms / Ian McDonald / 1 hour and 36 minutes
Alto do Minho / Miguel Filgueiras / 49 minutes
Ancestral / Gabriel Folgado / 15 minutes
Border Diaries / Irene Gutierrez / 24 minutes
Children of Srikandi / The Children of Srikandi Collective Srikandi / 1 hour and 12 minutes
Childrens everyday life at Christiansø / Ida Winther / 53 minutes
Denok and Gareng / Dwi Sujanti Nugraheni / 1 hour and 29 minutes
Election Fever / Darja Hoenigman / 33 minutes
Gatekeeper / Ada Ushpiz and Shosh Shlam / 1 hour and 34 minutes
Here ...  I mean there / Laura Capatana Juller / 1 hour and 13 minutes
Ngaben: emotion & restrain in a balinese heart / Robert Lemelson / 16 minutes
Polyphonia - Albania's forgotten Voices / Bjørn Reinhardt and Eckehard Pistrick / 1 hour and 27 minutes
Returning Souls / Hu Tai-Li / 1 hour and 25 minutes
Source Place / Ivan Golovnev / 26 minutes
The Balance / Roderick Peter Steel / 1 hour and 40 minutes
The Chairman and the Lions / Peter Biella / 46 minutes
The Honey Hunting / Lotta Granbom / 14 minutes
The Nightmare Of A Belief / Samuel Loe / 1 hour and 1 minute
The Taste Of Mountain Grass / Anne Karin Huseby / 38 minutes
To Wesna & Prala / Cedric Larcin / 52 minutes
Velingara Theater / Javier Arcos and Javier Jarillo / 58 minutes
Water Puppetry in Vietnam / Sam Pack / 32 minutes
Whatever Happend to Zulay? / Sharon R. Sherman / 57 minutes

2011

Ameer Got His Gun / Naomi Levari / 58 minutes
Carmen / Olatz González Abrisketa / 4 minutes
Children of the Amazon / Denise Zmekhol / 1 hour and 13 minutes
Djeneba - a Minyanka Woman of Souther Mali / Bata Diallo / 59 minutes
Drive-thru / Christian Bermudez / 20 minutes
Framing the Other / Ilja Kok / 25 minutes
Himself He cooks / Valerie Berteau and Phillipe Witjes / 1 hour and 4 minutes
I Sometimes Wonder If We Wouldn't Have Been Better Off Alone / Jonathan Larcher / 1 hour and 26 minutes
Ilha de Mozambique / Frode Storaas / 8 minutes
Lesha / Elena Demidova / 32 minutes
The Bay of Plenty / Sjoerd van Grootheest / 52 minutes
The Shamans' Revenge / Laetitia Merli / 54 minutes
Three Beautiful Women / Margarita Poseck and Eugenia Poseck / 53 minutes
Uncle Oddvar and the Wave / Anne Katriina Pedersen / 33 minutes
We Apologize To You / Phan Huyen Thu / 32 minutes
We want (u) to know / Ella Pugliese / 54 minutes
Wollemi - A Land Inscribed with Story / Adrian Strong / 33 minutes

2010

Bea wants to know / Roger Canals / 40 minutes
Both Sides / Liivo Niglas and Frode Storaas / 37 minutes
Bunong Guu Oh / Brigitte Nikles and Tommi Mendel / 50 minutes
Can't Go Native? / David Plath / 56 minutes
Chokora - surviving on the street / Lea Fürrer / 46 minutes
Cossacks / Evgeniy Aleksandrov et al / 25 minutes
Funeral Season / Matthew Lancit / 1 hour and 27 minutes
In the Light of Memory / Alyssa Grossman / 38 minutes
Juarke - Boys made Men in Mboum Society / Mohamadou Saliou / 52 minutes
Law and War in Rural Kenya / Suzette Heald / 1 hour and 4 minutes
Manenberg / Karen Waltorp and Christian Vium / 59 minutes
Men at Work / Christine Moderbacher / 32 minutes
Neither Day Nor Night / Roderick Peter Steel / 10 minutes
Node / Atsushi Koike / 1 hour and 29 minutes
Pelas Sombras - Through Shadows / Catarina Mourao / 1 hour and 24 minutes
Shugendo Now / Jean-Marc Abela and Mark Patrick McGuire / 1 hour and 28 minutes
Survivors / Thu Nga Vu-Lilja and Juho Lilja / 55 minutes
The Sisterhood / Roger Horn / 1 hour and 14 minutes
Tobacco, Truths and Rummikub / Steef Meyknecht / 1 hour and 33 minutes
Uncle Joh still has a farm / Trude Berge Ottersen / 50 minutes
Waiting for the snow / Yassine El Idrissi / 38 minutes
White Sunshine Weather / Ane Bonde Rolsted / 20 minutes

2009

A man from the Congo River / Jouko Aaltonen / 53 minutes
Anything but black / Ausra Linkeviciute / 20 minutes
Being Daisy / Penelope Moore / 50 minutes
Casado´s Legacy / Valentina Bonifacio / 50 minutes
Counting Tiny Little Steps / Matei Budeş, Bogdan Pălici and Simona Gal / 1 hour and 18 minutes
Doing the Norway / Gry Elisabeth Mortensen / 31 minutes
Esset Soul Of The Gurage / Seifu Woldeyohannes Haile / 33 minutes
Hazo Mena - the Red Forest People / Frederico Varrasso / 52 minutes
Holy Hustlers / Richard Werbner / 53 minutes
If the Vagina had Teeth / Liivo Niglas and Frode Storaas / 1 hour
Laguna Negra / Michael Watts / 23 minutes
Making it Interesting / Slawomir Sikora and Karolina Dudek / 1 hour and 12 minutes
Maurus, Nadia, Fiurina / Ivo Zen / 1 hour
Naua Huni - Indians Watching the White World / Barbara Keifenheim / 1 hour and 3 minutes
Ngat is Dead - Studying Mortuary Traditions / Christian Suhr, Ton Otto and Steffen Dalsgaard / 59 minutes
Odd's Odds / Ånund Austenå / 25 minutes
On the Road with Maruch / Florian Walter / 43 minutes
Rehe. The Blacksmiths of Mogodé / Gamache Thomas Kodji / 31 minutes
Side effects - Portrait of a Young Artist in Lahore / Mashhood Ahmed Sheikh / 34 minutes
The Golden Beach / Hasse Wester / 58 minutes
The Man Who Cannot Die / Mark Eby / 10 minutes
The Principal's Fight / Sidy Lamine Bagayoko / 30 minutes
The Professional Foreigner / Manfred Krüger and Rolf Husman / 1 hour
The shaman, his nephew… and the captain / Pierre Boccanfuso / 1 hour and 27 minutes
The Shield is my Brother / Mark Eby / 26 minutes
The Thirst of a Stone Sea / Vladimir Perovic / 58 minutes
Tobacco Girl / Biljana Garvanlieva / 30 minutes

2008

A disappearance foretold / Olivier Meys / 1 hour and 25 minutes
Bathers / Eva Stefani / 46 minutes
Born / Andy Lawrence / 53 minutes
Christmas with Dad / Conor McCormack / 12 minutes
Cinema in Sudan. Conversations with Gadalla Gubara / Frédérique Cifuentes / 52 minutes
Come With Us / Alexia Dickinson / 20 minutes
Echagh (The Well) / Souleymane Diallo / 32 minutes
Enduring Life / Brechtje Boeke / 37 minutes
Enet Yapai, an Ambonwari Girl / Daniela Vávrová / 25 minutes
Fish On! / Liivo Niglas, Diane Perlov and Frode Storaas / 1 hour
Mayomi / Carol Salter / 50 minutes
My Mom's Name is Jean / Myles David Jewell / 27 minutes
Nixongate / Karolina Dudek and Slawomir Sikora / 24 minutes
Old Man Peter / Ivan Golovnev / 26 minutes
Punksters & Youngsters / Jouko Aaltonen / 1 hour and 30 minutes
Rebels with a Cause / Antti Haase, Lasse Naukarinen and Janne Niskala / 1 hour and 16 minutes
Route 206 / Catarina Alves Costa / 58 minutes
Salaam Aleykum Copenhagen / Sašo Niskač / 19 minutes
She River - Encounters on the Po and its Tributaries / Rossella Schillaci and Giancorrado Barozzi / 1 hour and 7 minutes
Stars of Betlehem / Marie-Ève Leduc / 50 minutes
Stone pastures / Donagh Coleman / 1 hour and 5 minutes
The Right Man at the Right Place / Matthieu Imbert-Bouchard and Cédric Dupire / 1 hour and 5 minutes
The Shaman Show / Anya Bernstein / 39 minutes
We are alright till now / Vladimir Bocev / 1 hour and 8 minutes

2007

A Voodoo Memory / Irène Lichtenstein / 1 hour and 1 minute
Damouré talks about Jaguar / Anne Mette Jørgensen and Berit Madsen / 15 minutes
Friends, Fools and Family / Anne Mette Jørgensen and Berit Madsen / 59 minutes
Home again / Sten Rehder / 43 minutes
I Hjerte av Lykkeland / Cecilie Bjørnaraa / 29 minutes
Jørgen Leth on Haiti / Olatz González Abrisketa / 51 minutes
Keep the Dance Alive / Rina Sherman / 1 hour and 15 minutes
Kites / Beata Dziananowicz / 1 hour and 20 minutes
Lifelibrary / Amanda Belantara / 15 minutes
Luc de Heusch - Wild Thinking / Karine De Villers / 50 minutes
Making Rain / Liivo Niglas and Frode Storaas / 57 minutes
More or Less / Bjørn Reinhardt / 1 hour and 45 minutes
Obcina / Bjørn Reinhardt / 1 hour and 20 minutes
Peace for all / Elizabeta Koneska / 26 minutes
Playing Between Elephants / Aryo Danusiri / 1 hour and 29 minutes
Room 11, Ethiopia Hotel / Itsushi Kawase / 23 minutes
Stella / Vanina Vignal / 1 hour and 17 minutes
The Language of my Heart / Sirkka Seljevold / 36 minutes
The Many Faces of a Venezuelan Goddess / Roger Canals / 55 minutes
The Mystery Mountain / Villant Ndasowa / 30 minutes
The People and the President / Iselin Åsedotter Strønen / 1 hour and 26 minutes
Transfiction / Johannes Sjöberg / 57 minutes
USA mot Al-Arian / Line Halvorsen / 1 hour and 39 minutes
Vjesh/Canto / Rossella Schillaci / 57 minutes
Wisa Wetu! - Our Forest! / Martin Gruber and Michael Pröpper / 43 minutes

2006

A Life with Slate / Dipesh Kharel / 59 minutes
After the rains came / Sarah Thomas / 19 minutes
Bektashi / Elizabeta Koneska / 38 minutes
Furriadoxus / Michele Mossa and Michele Trentini / 32 minutes
Ghanaian Video Tales / Tobias Wendl / 1 hour
July Boys / Gautam Sonti / 30 minutes
Koriam´s Law / Gary Kildea, Andrea Simon and Andrew Lattas / 1 hour and 50 minutes
On Edge / Catarina Mourao / 1 hour and 4 minutes
Our Courtyard - Bai people of South West China / Frode Storaas and He Yuan Wang / 59 minutes
Prirechnyy - The Town That No Longer Exists / Tone Grøttjord / 52 minutes
Revolution / Jouko Aaltonen / 1 hour and 21 minutes
Sam Luguna at the British Museum / Wendy Zakiewicz / 8 minutes
Schneeweisse Schwarznasen / Sylviane Neuenschwander-Gindrat / 1 hour and 26 minutes
The Bad Sickness in Papua New Guinea / Wendy Zakiewicz / 23 minutes
The Refrain of Locked Lenjs / Mehdi Omidvari / 38 minutes
Without Fathers or Husbands / Hua Cai / 25 minutes

2005

Gebu Sweet Gebu / Zeng Qinxin / 1 hour
Hors les Murs / D'Alexandre Leborgne and Pierre Barougier / 1 hour and 22 minutes
Into the Field / Alyssa Grossman / 28 minutes
Julgi / Liivo Niglas / 30 minutes
Kongospår / Knut Ekstrøm and Erik Strømdahl / 26 minutes
Lalibalocc - Living in the endless Blessing / Itsushi Kawase / 25 minutes
Lukas´ Moment / Aryo Danusiri / 59 minutes
Minister without Money / Sandra Welkerling and Bao Waiko / 30 minutes
The Ethiopian Iron Smelter and his World / Randi Haaland / 56 minutes
The Land has Eyes / Vilsoni Hereniko / 1 hour and 27 minutes
Years in a hand / Evgeny Alexandrov et al / 46 minutes

2004

Infidels / Bahman Kiarostami / 40 minutes
Liu Yongzhou and his Puppets / Jianqin Li / 47 minutes
Living with Gods / Reni Jasinski Wright / 34 minutes
My Home, my heartache / Trude Haugseth / 32 minutes
Riding the Wind of Change / Saskia Heyden / 30 minutes
The Box / Eva Stefani / 11 minutes
The Boy who Plays on the Buddhas of Bamiyan / Phil Grabsky / 1 hour and 36 minutes
Tiny Katerina / Ivan Golovnev / 25 minutes
Twilight spaces: a boy in time / lshmael Achirri Chi-Bikom / 41 minutes
Zavra, a passer in Kapsiki land / Ahmadou Mouadjamou / 38 minutes

2003

Adak / Elizabeta Koneska / 44 minutes
At home in the world / Rossella Ragazzi / 1 hour and 3 minutes
Autumn on Ob river / Janno Simm / 46 minutes
Chenchus - Children of the Forest / Mohan Sathya / 23 minutes
Cows are better than money / Abdoullahi Baba / 35 minutes
Face Value / Li Xin / 36 minutes
Learning to Become a Muslim / Mari Bjørnsdatter Knudsen / 27 minutes
Living a reel life / Siren Hope / 37 minutes
Living with the Invisibles / Dirk Dumon / 52 minutes
Our Precious Norwegian Air / Kristin Nicolaysen / 38 minutes
Smell the Roses / Julie Linn Milling / 28 minutes
The Bond - Naata / K.P. Jayasankar and Anjali Monteiro / 45 minutes
The Healing of Bali / John Darling / 52 minutes
Tibetan Portraits / Berit Madsen / 37 minutes
Yuri Vella's World / Liivo Niglas / 58 minutes

2002

A Bride for Barter? / Dirk Dumon / 50 minutes
Aftershocks - Rough Guide to Democracy / Rakesh Sharma / 1 hour and 4 minutes
Etched in Stone / Ralph Stutchbury / 26 minutes
Karb / Mahdi Moniri / 19 minutes
Letter to the Dead / Eytan Kapon and Andre Iteanu / 1 hour and 2 minutes
Ravi and Bhajay / Rachel Webster / 26 minutes
Rock Paper Scissors / Ulla Turunen / 1 hour and 17 minutes
Spirit of Anchor / Barbara Glowczewski Barker and Wayne Jowandi Barker / 52 minutes
Steps for the Future: A Miner's Tale / Nic Hofmeyr and Gabriel Mondlane / 40 minutes
Steps for the Future: Dancing on the Edge / Karen Boswall / 40 minutes
Street Fiction / Dominic Elliot / 32 minutes
The Belgrade Coppersmith / Elizabeta Koneska / 15 minutes
The Ragged Ones / David Hamilton Griggs / 30 minutes
Voyage Argentina / Arnd Schneider / 15 minutes
Yerv of the Tundra / Zoia Vylka Ravna / 34 minutes

2001

Ethiopian Polyphonies / Guillaume Terver and Samson Giorgis / 56 minutes
Friends in High Places - the Art of Survival in Modern Day Burma / Lindsey Merrison / 1 hour and 28 minutes
Henna leu' dd / Heikki Huttu-Hiltunen / 25 minutes
Long Time No See / Johannes Sjöberg / 33 minutes
Longing for belonging / Beate Mortensen Nesheim / 42 minutes
Returning Home / Peter Loizos and Tone Bringa / 48 minutes
Steps for the Future: Wa 'n Wina / Dumisani Phakathi / 52 minutes
We have the same kind of blood / Berit Madsen / 42 minutes
Why Dalit? / Berit Madsen / 29 minutes

2000

Chea's Great Kuarao / Edvard Hviding, Rolf Scott and Trygve Tollefsen / 52 minutes
Dark Clouds Over Nestsjang / Øyvind Ravna / 34 minutes
Encounters on the Milky Way / Jørg Neuenschwander / 1 hour and 34 minutes
Freedom to Choose / Solveig Joks / 30 minutes
Going for Mackerel / Frode Storaas, Diane Perlov and Rolf Scott / 28 minutes
Kusum / Jouko Aaltonen / 1 hour and 9 minutes
La Mémoire Dur / Rossella Ragazzi / 1 hour and 22 minutes
Magic at Work / Frode Storaas, Diane Perlov and Rolf Scott / 10 minutes
Nuba, Pure People / Tomo Kriznar and Maja Weiss / 1 hour and 4 minutes
Rulers of the Steppe / Peter Oud / 58 minutes
Sound of the Hammer / Elizabeta Koneska / 19 minutes
The Brigade / Liivo Niglas / 57 minutes
The Cactus League / Frode Storaas, Diane Perlov and Rolf Scott / 19 minutes
Tuo Dolphins / Rolf Scott and Peter I. Crawford / 23 minutes

1998

100 Years Greenland on Film / Werner Sperschneider / 1 hour and 1 minute
Roma Portraits / Jacek Todorow, Antonii Donchev and Asen Balikci / 1 hour and 29 minutes

1997

Across the River / Michael Pilz / 2 hours and 31 minutes
Frederik Barth - from Fieldwork to Theory / Werner Sperschneider / 56 minutes
Pomak Portraits: Old Ibrahim's World / Asen Balikci / 42 minutes
Pomak Portraits: Women of Breznitsa / Asen Balikci / 43 minutes
Through Chinese Women's Eyes / Mayfair Yang / 52 minutes

1996

Al Karamah - Human Dignity / Frode Storaas and Moslih Kanaaneh / 41 minutes
Into the Longhouse / Cecilie Bjørnaraa / 25 minutes

1995

As we would go to Istanbul / Elizabeta Koneska / 25 minutes
Kahankar Ahankar. Story Maker : Story Taker / Anjali Monteiro and K.P. Jayasankar / 38 minutes
Yirrkala: Pain for this Land / Ian Dunlop / 43 minutes

1994

DFL171.15 To Be Spent in Africa / Steef Meyknecht / 49 minutes

1993

Firth on Firth / Rolf Husman, Peter Loizos and Werner Sperschneider / 49 minutes
In the Play of Life / Raharjo Suwandi and Patsy Asch / 25 minutes
We Are All Neighbours / Debbie Christie / 55 minutes

1992

Sultan's Burden / Lisbet Holtedahl and Jon Jerstad / 55 minutes
Taiga Nomads I, Hundres of Homes / Jouko Aaltonen / 50 minutes
Taiga Nomads II, The Skills you passed on / Jouko Aaltonen / 50 minutes
Taiga Nomads III, The School and the Village / Jouko Aaltonen / 50 minutes

1991

Photo Wallahs / David MacDougall and Judith MacDougall / 1 hour
Sahar's Wedding / Hanna Musleh / 46 minutes

1990

End of the Sad Zone / Werner Sperschneider / 33 minutes

1989

Imbalu: Ritual of Manhood of the Gisu of Uganda / Richard Hawkins / 1 hour and 9 minutes
Over the Threshold / Yoshi Tezuka and Christine Lloyd-Fitt / 56 minutes

1988

Cannibal tours / Dennis O'Rourke / 1 hour and 12 minutes
Joe Leahy's Neighbours / Bob Connolly and Robin Anderson / 1 hour and 30 minutes
The Goddess and the Computer / J. Stephen Lansing and André Singer / 58 minutes

1987

A Tibetan New Year / Jon Jerstad / 44 minutes
Home from the Hill / Molly Dineen / 55 minutes
Reclaiming the Forest / Paul Henley and George Drion / 41 minutes

1986

A Weave of Time / Susan Fanshel / 57 minutes

1983

Celso and Cora / Gary Kildea / 1 hour and 49 minutes
Muktuk - Whale Meat for the Winter / Graham Johnston / 40 minutes
The Red Bowmen / Chris Owen / 58 minutes

1981

The Shepherds of Berneray / Jack Shea / 53 minutes

1980

Waiting for Harry / Kim Mc Kenzie / 55 minutes

1978

The Wedding Camels / David MacDougall and Judith MacDougall / 1 hour and 48 minutes

1974

Boran I and II / James Blue and David MacDougall / 33 minutes
The Mehinacu / Carlos Pasini and Thomas Gregor / 52 minutes
The Sakuddei / John Sheppard / 53 minutes
Under the Men's Tree / David MacDougall / 15 minutes

1973

The Path / Clinton Bergum / 32 minutes

1972

To Live With Herds / David MacDougall and Judith MacDougall / 1 hour and 8 minutes

1970

Oh, Protector of the Gazelle / Parviz Kimiavi / 26 minutes

1968

Niger-Norway / Lisbet Holtedahl / 41 minutes

1966

Tahtonka / Charles Nauman and H. Jane Nauman / 57 minutes

1965

The Desert People / Ian Dunlop / 56 minutes

1958

The Hunters / John Marshall / 1 hour and 12 minutes

1950

The Mokil / Conrad Bentzen / 58 minutes